Včely byly opatřeny obranyschopností svých společenství v podobě včelího jedu. Včelí jed je unikátní svým složením. Kde má včela jed uložený a jak s ním hospodaří si řekneme v následujícím článku.

Včelí jed – Kdo ve včelím společenství disponuje včelím jedem?

Včelí jed není samozřejmostí pro všechny příslušníky úlu. Může za to vývoj, kde se vědci domnívají, že žihadlo vzniklo z kladélka, které původně sloužilo včelám při ukládání nakladených vajíček do buněk. Původně kladélko dnes v podobě žihadla jak ho známe mají pouze včelí dělnice a matka. Dokonce ani všechny včelí dělnice nedisponují včelím jedem. Včelí jed mají starší včely, kterým se během života plní jedový váček. Jakmile k tomu dojde jsou vhodné k roli strážkyň úlu, kdy hlídají otvor úlu před vniknutím predátora. Nemůže se tedy stát, že by jste dostali žihadlo od trubce, protože nedisponuje ani žihadlem ani jedem.

Včelí jed – K čemu včelí jed slouží?

Včelí společenství je pro své okolí velkým lákadlem. Ukrývají medové zásoby – přitažlivý zdroj k rychlému získání sacharidů. Navíc v úle jsou různé vývojové stádia včelího plodu což představuje velkou pochoutku plnou bílkovin. S přihlédnutím, že nepřítelem takového přírodního bohatství je pestrá škála vetřelců od konkurenčních hmyzích nepřátel, přes ptáky, drobné a větší savce, kde výjimkou není člověk. Včelí jed v přirozeném prostředí slouží jako nutná obrana proti vetřelci.

Včelí jed – Umístění včelího jedu v těle včely?

Včelí jed je součástí propracovaného žihadlového ústrojí včely. Tohle ústrojí je umístěno na konci zadečku a skládá se z jedové žlázy, kde je jed uložen. Následně navazuje jedový aparát, který je zakončen žihadlem. V situaci, kdy se včela necítí být v ohrožení, je celý jedový aparát lidskému oku skryt. V opačném případě nastává situace, kdy včela žihadlo vystrčí a zapíchne do těla nepřítele. Včela nedokáže nepřítele opakovaně bodnout, protože po bodnutí žihadla má žihadlo zpětný háček, který způsobí, že se žihadlo včetně jedového váčku zahákne v těle nepřítele a od zbylé části těla odtrhne. Tohle oddělení žihadla je bohužel pro včelu smrtelné.

Použití včelího jedu – Obrana včelstva pomocí sofistikovaného útoku

V případě, že získáte včelí žihadlo v blízkosti úlu hrozí, že nebude jediné pokud správně nezareagujete. Po bodnutí žihadla dochází nejen k přesunu jedu z jedové žlázy do vašeho těla, ale také k uvolnění těkavých látek s feromony, které slouží k vyslání poplašné zprávy pro další členky společenstva. To znamená, že po uvolnění takového pachu se přidají k útoku další včely, které již cíleně míří útočit do místa, odkud těkavé látky vycházejí. Takhle organizovaný útok bezpečně zažene nepřítele daleko od úlu, ale také zvyšuje účinnost boje, kdy strategie umístění více žihadel na jedno místo způsobuje větší otok a větší bolestivost. Co dělat při napadení včelou se dočtete zde.


Včely neútočí pokud se necítí v ohrožení vlastního života nebo společenství. Může se stát, že dostanete žihadlo při procházce letní loukou, ale věřte, že včela tam sbírala nektar nebo pyl a rozhodně vás nečekala až se objevíte. Jen si sami vzpomeňte zda vás vůbec někdy obtěžovala dotěrná včela při letních měsících u konzumace něčeho sladkého.