V článku nabízíme zjednodušený postup, jak je snadné získání včelího jedu přímo z úlu. A nabídneme pár tipů jak čistý včelí jed využít. Vždy mějte na paměti, že se jedná o silný medikament, který není vhodný pro každého.

Získání včelího jedu přímo z úlu

Laická veřejnost je schopná získat včelí jed pomocí jednoduchých zařízení k tomu určených. Ovšem každé tohle zařízení znamená větší nebo menší ztrátu včel. Zařízení do kterého se nasypou včely je uzavřeno a dochází k vydráždění včel k jejich aktivitě, aby došlo k zapíchnutí žihadla do gumové membrány a následné získání jedu nebo celých žihadel. 

Probíhá i přímá aplikace na bolestivé místo, kde se včela přiloží k pokožce v blízkosti bolesti a žihadlo je vpraveno přímo do těla pacienta. V tomto případě je potřeba znalost, kde je vhodné žihadlo umístit, aby splnilo očekávané snížení bolesti. Před aplikací žihadla je potřeba ověřit, zda osoba, které bude žihadlo podáváno není alergická na včelí jed.

Získání včelího jedu

Uchování a posouzení kvality včelího jedu

Kvalitu je snadné zhodnotit pouhým pohledem. Včelí jed, který je správně odebrán má bílou až našedlou barvu. V případě, že má nažloutlou barvu jedná se o jed znečištěný výkaly. V případě, že nakupujete včelí jed je možné nechat provést zhodnocení kvality přes laboratoř. 

Osvědčený způsob uchování včelího jedu je skladování v mrazničce v dobře uzavíratelné skleněné nádobě, kde neztrácí na kvalitě po dobu několika let.

Včelí jed a domácí použití

Včelí jed je možné použít do tinktury, kde dochází k ředění s alkoholem. Druhou možností je zapracovat do masti ať už do sádla nebo vazelíny. Možné je přidat i propolis. Mast i tinkturu je možné aplikovat na chronickou bolest kloubů nebo jako doplněk při léčbě revmatu. 

U profesionálních mastí a léčiv dochází k rozdělení včelího jedu na jednotlivé části a využití potřebného peptidu, enzymu nebo bílkoviny, u které byly prokázané účinky na danou problematiku. Výhodou průmyslově prodávaných mastí je, že je snížena alergická reakce, z důvodu, že je využitá jen daná léčivá látka nikoliv pro mnoho lidí agresivní včelí jed v celém svém složení.


Na získání včelího jedu se soustředí velmi málo včelařských farem. Většinou jde o jedince, kteří získávají včelí jed pro své potřeby nebo blízké rodinné příslušníky. Pro sázkou na jistotu je pořízení komerčních mastí s obsahem včelího jedu.