Včelí bodnutí je pro většinu lidí i mnoho jiných živočichů nepříjemnou zkušeností ovšem není čeho se děsit. Co se v těle děje po včelím vpichu a jak se můžeme zachovat v této mnohdy stresující situaci si představíme v následujícím článku.

První pomoc při včelím bodnutí

  1. Uklidnit se. Panika není žádoucí, pokud nejste alergičtí na včelí bodnutí nejste v ohrožení života. To zda člověk je alergický na včelí bodnutí zjisti většinou až po prvním včelím žihadle.
  2. Seškrábnout žihadlo bez prodlevy. Žihadlo pomocí nehtu, nožíku seškrábneme z místa vpichu. NIKDY žihadlo nevytahujeme stiskem mezi prsty. Stiskem včelího žihadla dochází k urychlení přesunu jedu do těla a tím zvýšení následné reakce na včelí jed. Žihadlo vytahujeme ihned. Čím déle necháme žihadlo zapíchlé tím více jedu se do těla dostane. K snížení následků na včelí bodnutí je žádoucí co nejkratší čas vpichu včelího žihadla.
  3. Nezdržujte se v místě, kde je více včel. Místo vpichu je včelou označené feromony, které fungují jako navigace pro další včely. To znamená, že po prvním bodnutí se ostatní včely soustředí na toto místo a další žihadla směřují do stejného místa. Více žihadel v malé vzdálenosti od sebe zvyšují lokální zánětlivou reakci.
  4. Místo vpichu neškrábeme ani jinak nedráždíme, i přesto že vyvolává pocit svědění. Reakce zcela vymizí nejpozději cca do 3 dnů.

Včelí bodnutí

Co na včelí bodnutí

Místo po vpichu včelím žihadlem pro snížení reakce chladíme. Babské rady doporučují přiložit pro snížení zánětlivé reakce čerstvě rozkrojenou cibuli nebo kapku medu. Za nás můžeme jen doporučit.
Místo vpichu můžeme potřít také produkty z lékárny tomu určené. Jen dávejte pozor při výběru. Často se s gelem na včelí bodnutí nesmí na slunce, což by mohlo mít v letních měsících ještě horší následky než samotné žihadlo od včely.

Reakce na včelí bodnutí

Po včelím bodnutí místo zarudne a natéká. Může se dostavit pocit zvýšené teploty v postiženém místě. Tyto reakce těla jsou přirozené, protože včelí jed obsahuje látky, které vyvolávají lokální zánětlivou reakci. Typickým příznakem je otok po včelím bodnutím, který pokud je pouze v oblasti kolem místa vpichu v přiměřené míře je normální. V místě včelího bodnutí může zůstat výrazně červená tečka, která s odstupem času zmizí.

Alergická reakce na včelí bodnutí

Za alergickou reakci na včelí bodnutí je považována reakce při otoku postiženého místa přes dva klouby od místa vpichu. Pozor na možnost zkreslení reakce škrábáním pokožky v oblasti vpichu.
Za zvýšenou reakci po včelím bodnutí jsou považovány také projevy například kopřivka po celém těle, otok hrdla, dušnost a další.
Nejhorší a nejnebezpečnější je anafylaktický šok, který může nastat bezprostředně po včelím žihadle nebo s časovým odstupem. Včelí jed může v extrémním případě vést k zhroucení krevního oběhu, poklesu krevního tlaku a následné zástavě dechu s upadnutím do bezvědomím. Pokud je tahle reakce u postižené osoby poprvé, okamžitě přivoláme přes telefon rychlou pomoc (122). Jestliže víme o alergii u dotyčné osoby je nutné aplikovat pohotovostní set pro případné včelí bodnutí. Bezprostředně se aplikuje autoinjekce epinefrinu, který má okamžitý účinek a následné medikamenty dle přiloženého manuálu. V případě alergie na včelí jed je možné, že reakce na další bodnutí může mít ještě silnější následky než při předchozí zkušenosti s včelím žihadlem. Popsané silné reakce na včelí bodnutí je odhadováno pouze pro 1% populace.

Nebezpečné místa pro včelí žihadlo

Jsou místa na těle, u kterých se nespoléháme na to, že dotyčná osoba není alergik. Jejich přirozená reakce na včelí bodnutí je pro všechny stejně nebezpečná, protože může ohrozit kohokoliv na životě. Jedná se o nechtěném spolknutí včely a píchnutí žihadla do jazyku. Zasažení krku v oblasti dýchací trubice. Tyto místa při otékání by mohly vést k udušení postižené osoby. Vždy v takovém případě je třeba volat 122 a konzultovat situaci s odborníky.
Dalším méně známým, ale velmi nebezpečným místem je při zasažení oční bulvy. Včelí jed by v takovém případě mohl způsobit oslepnutí na zasažené oko.

bodnutí včelou

Množství žihadel ohrožující život

Množství žihadel se liší nejen sílou jedu, která se v průběhu roku mění, ale také množstvím jedu, které přejde do těla. Uvádí se, že pro dítě o váze 10 kg by mohlo být život ohrožující již 90 žihadel. U dospělého jedince s váhou kolem 70 kg bylo definováno smrtelné riziko při 700 a více žihadel v krátkém čase za sebou. Za předpokladu, že se jedná o jinak zdravého člověka, bez alergické reakce a zasažení stěžejních míst.

Zkušení včelaři odhadují, že cca po 400 žihadle mohou reakce na včelí bodnutí zcela vymizet.

Včela nevyhledává příležitost, proto aby bodla. Včela používá žihadlo pouze v případě vlastního ohrožení nebo ohrožení svého společenství (včelstva). To znamená pokud nemáte na zahradě včelstva, kde je zvýšená koncentrace včel je velmi malá pravděpodobnost, že Vás včela štípne. Běžné nebezpečí nastává spíše při procházení trávy bosou nohou, kde může zrovna včela opylovávat nějaký květ. Včela sama osobě není tak dotěrným hmyzem jako třeba vosa, která využívá každé příležitosti k získání potravy v blízkosti lidských sídel.

včelí žihadlo