Včelím jedem disponují pouze včely, které dokážou pomocí žihadla injekčně jed vpravit do těla nepřítele. Složení včelího jedu má unikátní skladbu, ovšem nejsou jediné v celé říši hmyzu s touhle výhodou. Jedem disponují i jiné druhy blanokřídlého hmyzu ostatně známé jsou vosy nebo sršni.

Složení včelího jedu

Včelí jed je bezbarvá kapalina, které se přisuzuje kyselá chuť s dráždivou vůní. Sušina představuje pouze třetinu hmotnosti z celého objemu jedu. Složení jedu je nesmírně zajímavé, protože obsahuje z 1% hormony – histamin, dopamin a noradrenalin. Což jsou hormony, které se běžně objevují v lidském těle, kde mají za úlohu přenos informaci a impulzů mezi mozkem a zbytkem těla. Tyto hormony nesou informaci o poškození tkání nebo dokáží krátkodobě vyvolat zvýšenou aktivitu v podobě zrychlení srdečního tepu. 

Hlavní podíl v jedu zastává nízkomolekulární peptid melittin cca 50%, který může za poškození červených a bílých krvinek, u kterých snižuje povrchové napětím a tím dochází k poškození buněčné membrány. 

Vyskytuje se i enzym fosfolipázy A i B, které mají na svědomí praskání červených krvinek.

Apamin je obsažen ve 2%, který negativně působí na nervovou soustavu.

MCD peptid obsažen ve 2% napadá buněčné membrány, které tím odstaví od přirozené imunologické reakce. 

Jed obsahuje i bílkovinu minim, která tvoří 2% objemu a způsobuje při napadení hmyzího nepřítele, že hmyz zůstane nehybný, ale nehyne. 

Jed obsahuje další desítky druhů peptidů, enzymů, aminokyselin, které mají za cíl poškození buněčných membrán, což následně vnímáme jako zánětlivý proces v blízkém vpichu žihadla.

Složení včelího jedu

Co vyvolává včelí bodnutí?

Po vpichu včelího jedu nastává zánětlivá reakce postiženého místa. To se projevuje zarudnutím pokožky a postupným nástupem otoku, který se zvětšuje. Místo je bolestivé cítíme jako by pálilo a je na dotek horké. U citlivých jedinců nebo většího množství žihadel může dojít ke snížení krevního tlaku, potížím s dýcháním nebo napadením nervové soustavy. Vzhledem vysokému procentu lidí, trpící zvýšenou reakcí na včelí jed je jakákoliv cílená aplikace jedu bez lékařského dohledu nebezpečná.

Na co je dobrý včelí jed s ohledem na jeho složení?

Hlavní zájem a léta zkoumání probíhá v oblasti lékařství. Má potvrzené účinky při revmatismu, artritidě, astmatu, epilepsii, chronické bolesti kloubů a zánětech nejrůznějšího druhu. Mnoho pokusů proběhlo i při léčbě rakoviny a AIDS. V medicíně jsou zaznamenané úspěšné případy vedoucí ke snížení senzibility osob na včelí jed léčbou pomocí včelího jedu. Včelí jed, potažmo výtažky jsou přidávány do mastí, které jsou doporučovány ke snížení bolestivosti kloubů.

V estetické kosmetice je využíván do krémů nebo sér, kde je mu přisuzována schopnost vyhlazování vrásek kolem nosu a úst tzv. nosolabiálních záhybů. Pravidelným použitím krémů s obsahem výtažků ze včelího jedu je možné zpevnit pokožku a odsunout projevy stárnutí.


Použití kosmetiky s obsahem včelího jedu je bezpečnou cestou jak využít přírodní sílu z úlu. Přímá aplikace včelího bodnutí do oblasti s chronickou bolestí je možná po konzultaci s lékařem. Není doporučována vyšší dávka v laickém podání v rozsahu větším než dvě žihadla v místě bolesti. Mějte na paměti, že alergická reakce na včelí bodnutí, se může kdykoliv projevit, i když je to už několikáté žihadlo ve vašem životě.