Jestliže Vás láká objevovat další krásy včelaření. Chcete si vytvořit vlastní léčivé tinktury nebo masti z propolisu pak jste tady správně. V následujících řádcích si řekneme jak můžeme získat nejsnadnější čestou propolis rovnou z našich úlu. Na co si dát pozor při jeho získávání a jak nejlépe propolis skladovat.

Jak získat propolis z úlu v malém množství?

V případě, že chceme malé množství pro vlastní potřebu je možné opakovaně během včelařské sezóny seškrabovat propolisu z rámků, kolem oblasti mezerníků, ze strůpkové folie, mateří mřížky nebo ze stěny úlu. Tímto způsobem získáme opravdu malé množství propolisu ovšem velmi čisté kvality. Důležité je dbát na šetrné škrábání propolisu nejlépe tupým předmětem jako jsou plastové špachtle. Cílem je získat pouze propolis nikoliv nečistoty jako dřevěné úlomky, které jsou nežádoucí. Nečistoty pouze přidává práci při následném čištěním propolisu.

Jak cíleně získat propolis z úlu?

Pro získávání většího množství propolisu se využívají síťky/rošty s oky 2×2 mm nebo 3×3 mm. Tato síť je přirozenou reakcí včel zatmelena propolisem během několika dní. Oproti přirozeně tvořenému propolisu pro vlastní potřebu, včely v případě tmelení sítí zvyšují v propolisu koncentraci vosku. Síť je vhodné do úlu vkládat v období května až července v době největšího výskytu pryskyřice v přírodě. Síť po zatmelení vytáhneme z úlu a vložíme na cca 1-2 hodiny do mrazáku. Po uplynutí času je třeba neprodleně propolis ze sítě vydrolit a vyčistit propolis od nečistot, vosku, papíru atd. Získaný propolis v tenké vrstvě na suchém místě sušíme dokud není dostatečně proschlý.

Včely na rámku s propolisem

Jak uchovat propolis?

Pro uchování co nejvíce blahodárných látek je vhodné propolis po vysušení uskladnit v neprodyšném skleněném obalu v chladu a temnu. Další vhodným způsobem skladování je výroba tinktur, kde je zachován léčivý účinek propolisu. 

Propolis je v úle v minoritním množství, proto nečekejte zisk z jednoho úlu v kilogramech. Jedná se o množství v jednotkách gramech na jeden úl. Vše je závislé na období a ochotě včel tvořit propolis. Přejeme mnoho úspěchů při získávání kvalitního propolisu.