Nebaví vás balzámy na rty, kde nerozumíte jejich složení? Chcete mít balzám a jeho složení plně pod kontrolou? Pak jste tady správně, recept na balzám u nás se skládá ze třech ingrediencí.

Co budete potřebovat na výrobu balzámu o objemu 10g:

  • 2g včelího vosku v co nejvyšší kvalitě (ideálně koupit od včelaře)
  • 4g mandlového olej
  • 4g bambucké máslo nebo lékařská vazelína

Ještě potřebujete vodní lázeň + 2 ks tuby o objemu 5g na hotový balzám nebo jakoukoliv jinou formu nádoby jako mini kovové misky, plastové misky, papírové tuby nebo dezinfikované nádoby od vypotřebovaného balzámu.

Výroba balzámu na rty ze včelího vosku

Postup výroby balzámu na rty

  1. Odvažte ingredience na balzám do misky, kterou použijete k rozpuštění směsi. Pravý včelí vosk doporučuje nastrouhat nebo nařezat na menší díly. 
  2. Vložte misku s ingrediencemi nad hrnec s vodou. Roztavte všechny ingredience, nejdéle bude trvat rozpuštění vosku (cca 70°C). 
  3. Rozpuštěnou směs promíchejte a nalijte rovnou do připravených nádob.
  4. Balzám v nádobách nechte zchladnout, trvá to cca 15-30 min.
  5. Následně balzám uzavřete, označíte lahvičku a můžete používat.

Výroba balzámu na rty ze včelího vosku

Doplňující informace k výrobě balzámu na rty

VŮNĚ

Vytvořený balzám dle návodu výše bude mít příjemnou vůni po včelím vosku a mandlovém oleji. Pokud preferujete vůni citrusů nebo bylinek je možné po rozpuštění všech složek do lehce zchladlé směsi kápnout 1-2 kapky esenciálního oleje a promíchat.

BARVA

Nedoporučuji barvit balzám pomocí koupených rtěnek. V případě použití průmyslově vyrobené rtěnky ztrácíte přehled z čeho Váš balzám je vyroben.

VOLBA OLEJE

Dle očekávaného výsledku si můžete hrát s použitými oleji.

Mandlový olej ideální volba pro hydrataci a regeneraci popraskané pokožky. 

Makový olej je vhodný pro citlivou nebo suchou pokožku. 

Arganový olej podporuje hydrataci pokožky.


Užijte si výrobu vlastního balzámu na rty. Nejen, že je to zábava, ale jedná se i o ideální dárek pro své blízké. Recept i postup je odzkoušený, tak neváhejte a vyzkoušejte i Vy tento postup z medonosna.cz