Tentokrát otevřeme nové téma, které se nebude týkat medu ani přímo samotných včel, přitom s nimi úzce souvisí. Jedná se o včelí pyl, který je produktem kvetoucích rostlin. Označení včelí pyl nám určuje jen sběratele pylu, protože se nejedná o přímý produkt včel obdobně jako med. Řekneme si nejen jak se pyl do úlu dostane, ale také k čemu včelám slouží.

K čemu včelám slouží včelí pyl?

Pyl pro včely je nezbytnou surovinou jejich výživy. Samotné včelstvo spotřebuje několik desítek kilogramů ročně. Pyl představuje bílkovinou složku potravy pro včely, která je potřebná nejen pro plod, o který se v úle včely starají, ale i pro dospělé nebo čerstvě vylíhlé jedince. Pyl slouží včelám jako zdroj cenných látek, které pomáhají k udržení jejich zdravotní vitality.

Jak včela přinese pyl do úlu?

Včelí pyl

Princip nošení pylových rousek do úlu je tak jednoduchý a dokonalý. Včely, které můžeme označit za sběratelky pylu, představují včely, které vylétají za příznivého počasí od jara do podzimu za účelem sběru pylu. Takové včely lehce odhalíme díky “košíčkům“ plných barevných pylových zrn. Včely navštěvují květiny a kvetoucí stromy, které jsou pro ně atraktivní, kvůli sběru pylu. Pyl, kterého je květ plný se při přistání včely na její tělo přichytí. Včela je od pylu doslova celá, protože pyl se jí lepí na chloupky, které jsou po celém včelím těle. Včela má na posledním páru nohou osten, na který úkladně stírá pylové zrna z celého těla, které současné také zvlhčuje a vytváří tak zploštělou kuličku. S plným nákladem se včela vrací do úlu kde pouze předá sesbírané dvě kuličku pylu do buňky. Tento pyl se označuje jako rouskový pyl.

Rouskový pyl

Rouskový pyl přebírá úlová včela, která přemění vstupní rouskový pyl na plástový pyl. Úkolem včely je zatlačit pyl na dno buňky plástu tak z něj dostane všechen vzduch. Jakmile je buňka ze dvou třetin plná udusaného pylu, včely tuto buňku zadělají tekutou vrstvou medu. Celý proces se odehrává kvůli konzervaci pylu, protože pyl je pro včely stravitelný už i v podobě rouskového pylu. Pyl v buňce zraje a dochází k enzymatickému procesu pylových zrn. Výsledkem zrání pylových zrn je jejich obohacení o další organické kyseliny.

Jak vypadá včelí pyl?

Včelí pyl

Včelí pyl je z úlu odebírán v podobě rouskového pylu nebo plástového pylu.

  • Rouskový pyl – má podobu zploštělých kuliček různobarevného spektra, podle toho co právě kvete. Samotné slepené pylové zrna se dále liší rozměrem, tvarem, počtem pórů nebo strukturou. Pod mikroskopem se dá přesně detekovat, z které rostliny byl přinesen. Jedná se o čerstvě nasbíraný pyl.
  • Plástový pyl (perga)– často je označován jako včelí chleba, má poněkud tmavší barvu než rouskový pyl. Díky procesu zrání, který u něj nastal dochází k přeměně na pastovitou konzistenci s nakyslou chutí. Plástový pyl včely vytvářejí, kvůli konzervaci tolik potřebného pylu v úle.

Včela k vytvoření jednoho rousku pylu navštíví několik květin. Díky tomu dochází také k opylování květin. Včely samotné pyl mají i místo “sunaru” a to pro nejmladší generace. Med včelám slouží jako zásoba energie, ale také pro přečkání dlouhé zimy, pyl konzumují ve velkém během celého roku. Jedná se o velmi cenný produkt z říše včel. Bohatý na vitamíny, minerální látky a aminokyseliny prospěšné nejen pro včely, ale také pro lidský organismus.