Ať při výrobě svíčky nebo domácí kosmetiky dojde k nechtěnému odkápnutí vosku na podlahu nebo povrch nábytku, nemusíte se rovnou hroutit. Nabízíme pár triků jak uvést vše do původního stavu bez viditelného poškození.
1) Vosk na povrchu nábytku nebo podlahy
Zachovejte klid a nechejte kapku vosku zaschnout. V případě, že se jedná o 100% vosk vychladlou kapku po ztuhnutí hranou nože seškrábněte nebo odloupněte prsty.
2) Vosk na textilii ze směsí vláken
Připravíme si žehlící prkno a žehličku, kterou zapojíme do elektriky. Na žehlicí prkno položíme savý papír na to potřísněnou textilií a přikryjeme opět savým papírem. Pozor na hořlavost přikládaného papíru a nastavení žehličky na nízký stupeň. Vosk se taví při teplotě 62°C. Žehličku přiložíme k vytvořenému “sendviči” zahřejeme potřísněné místo na velmi krátkou dobu. Uvolněný vosk nasátý do papírů odstraníme a přiložíme nový papír, tento proces opakujeme do úplného odstranění skvrny.
3) Vosk na textilii z přírodního vlákna
Můžeme postupovat jako u kroku 2 nebo přistoupit k přímému nahřívání potřísněné látky nad tepelným zdrojem. Opět platí, že při teplotě nad 62°C dochází ke zkapalnění vosku a tím přirozeným odstraněním z textilie. Dbáme zvýšené opatrnosti při práci nad otevřeným ohněm.
4) Vosk na textilii nebo malých předmětech
Odlišnou cestou než výše zmíněné je vložit potřísněný předmět, pokud to jeho charakter dovoluje do mrazničky. Vosk, který zmrzne se po vytažení z mrazničky velmi snadno sloupne. Zbytek ulpělý na povrchu můžete odstranit horkou vodou nebo výše zmíněnými postupy.
Dbejte zvýšené pozornosti při odstraňování vosku na povrchu masivního nábytku. V tomto případě se raději poraďte s prodejcem. Pokud se jedná o luxusní kousek oblečení, raději se obraťte na profesionální čistírnu oděvů. Ostatní přejeme hodně zdaru a co nejlepší výsledek při odstraňování voskových skvrn. Postup je funkční pouze při 100% složením vosku. V případě kombinací včelího vosku a dalších příměsí může dojít například k zanechání mastné skvrny.