Med podléhá přirozené krystalizaci, což vede k přeměně z tekuté podoby medu na podobu pevnou. Co člověk to názor a preference na podobu medu, z toho důvodu článek přináší tipy jak na šetrné ztekucení medu.

Doba krystalizace medu

Po jaké době med zkrystalizuje hraje roli několik okolností. Mezi nejvýznamnější patří druh medu, kdy obecně medy květové podléhají krystalizaci rychleji než medy medovicové. Dalším vlivem na dobu krystalizace hraje skladování medů především teplota prostředí uskladněných nádob s medem. Tak nebo tak ke krystalizace postupem času dochází, jedná se o nevyhnutelnou záležitost u většiny druhů medu.

Opravdu je med potřeba tekutý?

Zvažte, zda je nezbytná tekutá podoba medu. Krystalizací nedochází ke snížení kvality a proto je nejvhodnější cestou med nechat ve zkrystalizované podobě. Takový med nestéká při jeho namazání. Při slazení čaje ničemu neškodí a přitom zůstává bez ztráty jakýchkoliv cenných přírodních látek, které jsou v medu obsažené.

Řadíte-li se mezi skupinu lidí, pro kterou je tekutá podoba nezbytná, pak Vám přinášíme rady jak rozpustit med šetrnou cestou. Med se nesmí vystavovat vysokým teplotám. Druhým vážným prohřeškem je med ponechat ve zvýšené teplotě po dlouhou dobou.

Výzkumy a testy při rozpouštění medu uvádějí, že nejvhodnější je rozpouštět med do 50°C. S co nejkratším časem kontaktu sklenice medu s tepelným zdroje. Metod na rozpuštění medu je několik.

Radiátory

První možností je využití radiátoru v chladných měsících roku. V případě rozpouštění medu na radiátoru, nedosahuje teplota vysokých teplot a tak můžete snadno rozpustit menší sklenice medu.

  1. Položte sklenici na radiátor a opatřete sklenici před možností pádu.
  2. Sklenici ponechte na radiátoru do doby rozpuštění obsahu medu ve sklenici.
  3. Med nevystavujte zbytečně dlouhodobému kontaktu se zdrojem tepla.

Vodní lázeň

Druhou možností je rozpouštět med ve vodní lázni.

  1. Sklenici s medem vložte do hrnce, který je dostatečně velký a sklenice se do něj celá vleze. Pod sklenice vložte dřevěnou podložku, aby nebyly sklenice v přímém styku s hrncem a nedocházelo k přehřátí medu na dně sklenice.
  2. Přilejte vodu, množství vody musí sahat pod víčko sklenice s medem.
  3. Hrnec opatřete teploměrem (na zavařování) a pokličkou.
  4. Zahřívejte vodu maximálně do 50°C. Můžete zvolit zda budete hlídat teplotu do úplného rozpuštění nebo zahřejete vodní lázeň a následně přívod tepla vypnete a necháte med ve vodní lázni schládnou a postupně rozpouštět.

Rychlovarná konvice

Třetí metodou je rozehřívání medu za použití rychlovarné konvice. Postup je obdobný jako u metody s vodní lázní.

  1. Sklenici vložte do rychlovarné elektrické konvice do které se sklenice celá vleze.
  2. Přilijte vodu, množství vody musí sahat pod víčko sklenice s medem.
  3. Zapněte konvici. Teplota vody dosáhne bodu varu, ale díky množství vložené hmoty (sklenice s medem) teplota uvnitř nádoby významně nepřekročí doporučenou teplotu. Sklenici je potřeba v konvici ponechat. Po vychladnutí v případě nerozpuštění celého obsahu můžete zahřívání opakovat.

Přistupujte k rozpouštění medu co nejšetrněji. Sledujte teplotu, ve které med rozpouštíte. Jestliže nemáte teploměr, jednoduchou zásadou je, že by teplota vody neměla stoupnout nad teplotu, do které by nebylo možné ponořit ruku. Med je třeba vystavovat tepelnému zdroji pouze po dobu, která je nezbytná. V případě, že med nemá hrubé krystaly, zvažte ponechání medu ve zkrystalizovaném stavu.