Varování o krystalizaci medu na sklenicích ať už od včelařů nebo na pultech od velkých společností je mnoho. Až by si jeden pomyslel, že je proces krystalizace všem známý a nemůže nikoho zaskočit. I přes všechnu snahu neustálého vysvětlování v různých podobách, jsem se přesvědčila o tom, že tato informace ještě zcela nezdomácněla. Pojďme se tedy na téma krystalizaci medu v krátkosti zaměřit.

O medu hovoříme jako o hustém roztoku, který je tvořen cukry s vysokým obsahem sušiny a velmi malým obsahem vody. Vlivem času a teploty dochází ke změně povah mezi částicemi v medu a vytváří se jiná struktura, která se projevuje zkrystalizováním medu.

Fáze krystalizace medu

Předtím než dojde k úplné krystalizaci můžeme pouhým okem pozorovat fázi zakalení, ztuhnutí a následně úplnou krystalizaci. Při fázi zkalení, dochází k navázání krystalů cukrů na pylové zrnka. S časovým odstupem se krystalky zvětšují až dojde ke ztuhnutí objemu v celé nádobě až po vytvoření pevné krystalické hmoty.

Hrubost krystalizace se odvíjí od velikosti krystalů, s čímž souvisí rostlinný druh. Přirozenou krystalizací dochází ke krémovité neboli pastovité formě, např. u medu řepkového nebo lipového. V jiných případech může docházet k vytváření větších krystalů.

Krystalizace medu jakožto přirozený proces neovlivňuje kvalitu medu. A už vůbec nezpůsobuje snížení kvality medu. I z toho důvodu není vzácností nalézt na etiketách hlášení typu “krystalizace jako přirozená součást” nebo “krystalizace není závadou medu”. Jsou medy, které mají tendenci k rychlé krystalizaci po vytočení medu jako je med řepkový. Naopak med akátový se vyznačuje svou dlouhodobou tendencí setrvávat v řídkém stavu.

Říkáte si, co s krystalizovaným medem? Pokud patříte do skupiny konzumentů, pro které je nepředstavitelná jiná konzistence než tekutý med, pak je jediným řešením šetrné tepelné rozpuštění. V případě jemné krystalizace je možné med dále mazat na chléb. Věřte, že k oslazení Vámi oblíbeného nápoje krystalizace není překážkou.

Tip na prevenci před krystalizací. Krystalizaci můžete zpomalit uskladněním při teplotách nad 25 °C a pod 5 °C.


Nebojte se tedy krystalizace, a nevnímejte tento proces jako znehodnocení medu. Pokud máte větší zásobu sklenic s medem věnujte jejich uskladnění pozornost a dejte medu optimální podmínky.