Nezáleží na množství medu, které skladujete. Med je výjimečná potravina, která si zaslouží vhodné skladování, které se Vám vyplatí. Patřičným skladováním zaručíte, že nedojde ke snižení kvality a i s časovým odstupem si budete moci pochutnat na lahodném medu jako při jeho koupi.
Jaký je vhodný materiál nádob?
Na med je doporučováno využívat keramické nádoby,které nabízí ochranu před slunečním svitem. Preferovány jsou skleněné nádoby, jejich nespornou výhodou je možnost med vizuálně kontrolovat a to nejen při samotném nákupu. Další možností jsou nerezové a plastové nádoby určené ke kontaktu s potravinou.
Čemu věnovat pozornost u nádob na med?
Med přichází k přímému kontaktu s nádobou. Na prvním místě stojí čistota nádoby. Kvůli zamezení kontaminace medu nečistotou nebo zanesení cizího aromatu, které není medu vlastní. Důraz v domácnosti klademe především na pečlivé vymytí použitých nádob nebo využívání nádoby pouze pro med. Ideálně nakupujte med v nových sklenících přímo od včelaře.
Hraje nějakou roli uzávěr nádoby?
Pozornost by měla být věnována také těsnosti víka. Při skladování medu bychom měli zamezit přístupu vlhkosti z jejího okolí i nečistot do sklenice.
Při jaké teplotě med skladovat?
Na základě nespočtu pokusů a analýz byla definována ideální teplota pro uchovávání medu do 18 °C. Při dodržení nižších teplot je zachována kvalita medu na několik let. V minulém článku jsme dávali tip při jaké teplotě med skladovat, aby došlo ke zpomalení krystalizace.
Upřednostňujete-li uchování medu na dlouhou dobu nebo výrazné zpomalení krystalizace? Vyzkoušejte uložit med do mrazáku. Nemusíte se obávat, na kvalitě med neztratí pokud ostatní nezbytné podmínky pro skladování jako je druh nádoby, vlhkost atd. jsou dodrženy.
V jakých podmínkách med uchovávat?
Med skladujte v suchu. Při dlouhodobém uložení sklenic s medem se snažte vyvarovat prostorům se zvýšenou vlhkostí. Nádoby s medem uchovávejte v temnu, ideálně v místě bez přímého slunečního světla.
Jakou zvolit velikost balení medu z pohledu vhodnosti skladování?
Optimálním řešením je zvolit menší balení medu jako je 1 kilogramové balení. Pokud budete mít více sklenic, vždy můžete mít v kuchyni pouze jednu sklenici a u ostatních zaopatřit ideální podmínky z pohledu teploty, vlhkosti, slunečního svitu.
Další výhoda menšího balení nastane v případě potřeby med rozpustit, kvůli krystalizaci. U většího balení např. 5 kilogramové nádoby je rozpouštění časově náročnější než dojde k rozehřátí celého obsah sklenice. Vyvarujte se opakovanému vystavování medu zvýšených teplot.
Poslední nesporná výhoda menšího balení je zamezení kontaminace velkého objemu zásob během potupného odebírání medu.
Jaké údaje by měly být na nádobě?
Označení medu by mělo být samozřejmostí. Pokud se Vám i přesto dostane do rukou med bez patřičné etikety, doporučujeme pro vlastní potřebu a orientaci sklenici před uskladněním označit. Minimálně se bude s odstupem času hodit informace o datu pořízení. Vhodné je doplnit informace od koho med máte nebo o jaký druh medu se jedná.
Rady jsou mířeny pro domácnosti, které jsou shrnuty do 7 základních doporučení. V případě jejich dodržení se můžete těšit z medu, který Vám bude přinášet radost a zpříjemní Vám nejednu chvíli.