Oblíbenost bylinných čajů stále roste. V dnešní době je velkou výhodou jejich snadné zakoupení ve vysoké kvalitě a to v podobě sušených bylin nebo směsí. Dokonce mnohé bylinky si můžeme koupit čerstvé po celý rok. Nehledě na možnost vypěstovat si bylinky v domácích podmínkách přes léto, následně přebytek sušit a v chladných měsících vařit domácí bylinný čaj.
Příprava bylinných čajů je snadná a navíc přináší jedinečnou chuť. Níže si uvedeme recepty na čaje, které nám pomohou přirozenou cestou v boji při problémech s dýchacími cestami jako je nachlazení, chřipka a angína. Nejlépe uděláte, když si čaje budete vařit průběžně, tím posílíte imunitu a nemusíte se trápit při léčbě propuklých nemocí. Uvedené recepty čajů je vhodné vařit i v případě propuknutí příznaků nemocí dýchacích cest.
Bylinkové čaje s medem
Lipový čaj s medem
Čaj z lipového květu se skvěle hodí jako prevence a posílení imunity. Službu nám prokáže také v případě chřipky, nachlazení a angíny, kdy napomáhá proti zánětu, rozpouštění hlenu, ale také snižuje horečku. U lipového čaje si také můžeme cenit toho, že prohlubuje spánek, uklidňuje nervy a napomáhá trávení. Lipový čaj oceníte také při prochlazení ledvin a močových cest.
Recept
4 lžičky sušeného lipového květu
0,5 l vroucí vody
pár kapek citronu
1 – 2 lžíce lipového medu
Lipový květ připravíme do sítka a vložíme do čajové konvičky. Přelijeme vroucí vodou a necháme 10-15 minut louhovat. Vyjmeme sítko a můžeme servírovat. Před podáváním osladíme čaj medem, ideální v tomto případě je lipový med, který krásně podtrhne chuť lipového čaje. Na závěr do čaje přidáme pár kapek citronu.
Zázvorový čaj
Zázvorový čaj je dalším pomocníkem v boji při nachlazení, ale také při zažívacích potížích. Jeho síla obsažená v kořenech je tak velká, že není doporučeno konzumovat zázvor ve velkých dávkách po dlouhou dobu. V mnoha doporučení se můžeme dočíst o dávkování, které stanovuje maximálně 4g čerstvého zázvoru a 1 g sušeného zázvoru na den pro dospělého člověka.
Recept
2 čajové lžičky strouhaného zázvoru
0,5 l vroucí vody
0,5 lžičky mleté skořice
2 celé hřebíčky
1-2 lžíce lesního medu (medovicového medu)
Čerstvý kořen zázvoru očistíme, nastrouháme a vložíme do sítka. Sítko ponoříme do čajové konvičky a přelijeme vroucí vodou. K posílení léčivých účinků můžeme přidat skořici a hřebíček. Čaj louhujeme po dobu 5 minut. Před podáváním osladíme čaj medem, ideální v tomto případě je med lesní, který doplní výraznou chuť zázvorového čaje.
Šípkový čaj
Šípkový čaj je dalším pomocníkem při posílení imunity, napomáhá detoxikovat organismus. Velkou službu vykonává také při nachlazení. Čaj vaříme z šipinek, které jsou plné vitamínu C.
Recept
1 hrst sušeného šípku
1 l vody
pár kapek citronu
1-2 lžíce květového medu
Šípky vložíme do hrnce zalijeme vodou a přivedeme k varu. Vařte 20-30 minut na mírném plamenu. Odvar z šípků sceďte pomocí hrubého síta. Před podáváním osladíme čaj medem, ideální v tomto případě je květový med, který doplní aroma a chuť šípkového čaje. Na závěr do čaje přidáme pár kapek citronu.
Z šipinek je možné připravit více odvarů, dokonce platí že druhý odvar je lahodnější, aromatičtější než nálev první.
Čaj z léčivých bylin je plný látek prospěšných pro tělo se širokou škálou vitamínů, které touto cestou vstupují do lidského těla šetrně a přirozeně. Najděte si čas a připravte si bylinkový čaj jako změnu mezi čaji v sáčcích. Nezapomínejte čaj osladit lžící medu, protože s kapkou medu chutná vše lépe.