Při vyprávění o životě včel se setkávám s velkým zájmem posluchačů. Život včel a jejich význam si uvědomuje mnoho lidí a většině to není lhostejné. V následujícím článku si shrneme základních 10 mýtů o samotné lidské činnosti včelaření, bez které by nebyl med na pultech obchodů dostupný.
1) Vysoký věk včelaře
Ano je pravdou, že v době kdy píši tento článek je průměrný věk včelaře 60+. Jenže tohle číslo je tvořeno průměrem celé včelařské základy, která čítá více jako 50 000 členů a mnoho členů má 80+. I přes zastoupení početné skupiny zkušených včelařů se stále jedna o průměrný věk, proto není náhoda, když narazíte i na věkově výrazně mladší členy.
2) Pohlaví včelaře
Vyprávění o včelách je velmi idilické ovšem samotná práce ve včelách velmi často představuje fyzicky náročnou práci. Během sezony je potřeba manipulovat s předměty u kterých váha přesahuje 30 kg. Ve včelách je potřeba různé úpravy, vylepšení a vyžaduje “kutilského” ducha. Z těchto důvodů není divu, že většina včelařů je mužů. Ovšem vše se vyvíjí a ve včelaření narazíte i na ženy, které se těchto překážek nezaleknou.
3) Med ve sklenici od okurek
Ano, med ve sklenici od okurek, kde je velmi obtížné se octového zápachu zbavit jistě na českém trhu najdete. Med před stočením do sklenice nemusí být nutně špatný ovšem konečné aroma medu je nezvratně poznamenáno. Záleží na každém spotřebiteli, kolik je za med ochoten zaplatit a jakou kvalitu očekává. V současné době není problém zakoupit v ČR kvalitní medy stočené v nových čistých sklenicích s novým víčkem, ale také se pěknou etiketou.
4) Šizení medu
Včelař, kterému záleží na kvalitě medu, který konzumuje a případné přebytky nabízí k prodeji nemá potřebu med šidit ani nadstavovat. Pokud Vám záleží na kvalitě kupovaného medu vyhledejte lokalního včelaře, kterého znáte nebo mu můžete důvěřovat.
5) Vysoká cenu medu
Med je výsledkem činnosti včel, přičem jedna včela za celý svůj život přinese do úlu jednu lžičku medu. S medem je potřeba zacházet s úctou a respektem. Cílem není konzumace sklenice medu na posezení. Med je potřeba konzumovat pravidelně v malém množství, jen tak se z něm může stát lék, který pomáhá lidskému organismu k posílení imunity.
6) Okrádání včel o med
Množství medu, které je odebráno ze včelstva je v rukou včelaře. Včelař, kterému záleží na zdraví a vitalitě včel ponechává přes zimu určité množství medu včelám v úle. Nic není černobílé, proto je potřeba se na tuhle otázku ptát přímo včelaře, jakým způsobem včelaři.
7) Zahraniční med je luxusnější
Velkou výhodou zahraničních medů je množství nabízených jednodruhových medů dle lokality včelaření. A jak již bylo zmíněné med je lék a jsou známé mnohé léčivé účinky jednodruhových medů například manukového medu z Nového Zélandu. Stejně jako k cestování a poznávání nových krajů patří ochutnávání místního jídlo určitě k tomu neodmyslitelně patří ochutnávání jednodruhových medů z citrusů, tymiánu, jedlých kaštanů atd.
Zapomínat by jsme neměli konzumovat med lokální a to z důvodu vytváření přirozené odolnosti vůči pylům z kvetoucích dřevin a bylin.
8) Včelaření je nízkonákladová činnost s velkými výnosy
Hobby včelaření vyžaduje více investic než příjmů. Je potřeba nakoupit úly, ale také vybavení ke zpracování medu, vosku, pylu. Včelař potřebuje zámezí, prostor kde může potřebné činnosti, které se kolem včelek točí vykonávat. K tomu nejčastěji slouží včelárna prostor pro vybavení a činnost ve včelách. Včelaření je celoroční práce včelaře nikoliv nárazová činnost, kterou může vnímat konečný spotřebitel nad lahví medu. Průběžné investice jsou vyžadovány také k nákupu cukru, který je potřeba k dokrmení včel, tak aby se podařilo včely přezimovat.
9) Včelaření je bez práce
Včelaření je činnost, která vyžaduje téměř celoroční činnost. Období odpočinku, kterou má včelaře je v zimě, kdy je krajina pod sněhem a včely spí v úlu. Tento čas pilný včelař využije ke studiu aktuální literatury. Ve zbytku roku se čas točí kolem přípravy úlu pro včely nebo samotné práce ve včelstvu, krmení včelstva a přípravě včelstva na zimu.
10) Absence jedno druhových medů v ČR
V příznivém počasí je možné vytočit zlatavý lipový med nebo akátový med. Tyto dva typické zástupce jednodruhových medů jsou nejčastěji k dostání na českém trhu. Záleží rok od roku na přízni počasí a množství kvetoucích stromů v okolí včel.
Včelařina je dřina, ale zároveň náramný relax. Stále platí, že početně je hobby včelařů mnohonásobně více než profi včelařů. Spotřebitel si tak může najít právě toho včelaře s kterým sympatizuje a ke kterému se bude každý rok těšit pro sklenici medu.